Obowiązek informacyjny rodo

26 Paź 2020

Najnowsze opracowanie ZFODO – „Raport incydentów 2020”


Dostępny jest najnowszy raport Związku Firm Ochrony Danych Osobowych. Powstał on na podstawie analizy incydentów związanych z naruszeniem ochrony danych wśród 454 przedsiębiorstw i instytucji publicznych obsługiwanych przez  firmy członkowskie ZFODO. Wedle badania aż 68% spowodowanych incydentów wynikało z niefrasobliwości pracowników.  Tylko 20% incydentów wynikała z działań zewnętrznych (włamania dokonywane przez hakerów, wykorzystanie danych przez byłych pracowników). W 12% wina leżała po stronie podmiotów przetwarzających.

 

Wyniki badania pokazują, że najbardziej narażona jest branża handlu internetowego (26% incydentów), przemysłowa (13%) i finansowo-ubezpieczeniowa (8%). Do tych danych trzeba jednak podchodzić z dystansem, bo mogą one wynikać choćby z tego, że akurat takie firmy najczęściej korzystają z usług doradców od ochrony danych. Jeśli chodzi o e-sklepy, to z skala naruszeń może wiązać się z ilością przetwarzanych przez nich danych. Niewykluczone jednak również, że branża ta wyjątkowo skrupulatnie podchodzi do odnotowywania incydentów. Mógł tu zadziałać efekt psychologiczny związany z głośnym wyciekiem z Morele.net z grudnia 2018 r.

– Administratorzy z tego sektora zgłaszali naruszenia – zarówno te kwalifikujące się bezspornie, jak i te, których ocena balansowała na granicy wyniku decydującego o notyfikacji prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Mogło to wynikać ze strachu przed karami, ale moim zdaniem, w większości przypadków decydowała chęć poddania się niezależnej ocenie organu – przypuszcza Piotr Kawczyński, dyrektor zarządzający firmy Forsafe.

Zachęcamy do zapoznania się z Raportem incydentów 2020 dostępnym na stronie: https://www.zfodo.org.pl/wp-content/uploads/2020/10/raport_zfodo2020.pdf