Obowiązek informacyjny rodo

28 Sty 2020

XIV Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych


Dzień 28 stycznia został ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy Europejskim Dniem Ochrony Danych Osobowych w 2006 r., by uczcić rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta jest najstarszym aktem prawnym o  zasięgu międzynarodowym, regulującym zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.Dzień Ochrony Danych osobowych 1 XIV Europejski Dzień Ochrony Danych OsobowychObchody tej rocznicy mają na celu budowanie i utrwalanie świadomości i wagi właściwej ochrony danych zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym każdego Europejczyka. To dzień, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na poszanowanie prawa do prywatności i swobody przepływu informacji między ludźmi. W tym dniu, w całej Europie odbywają się różnorodne spotkania, konferencje, warsztaty oraz inne imprezy towarzyszące, które są okazją do zdobycia wiedzy na temat ochrony danych osobowych, jak również umożliwiają wymianę poglądów między osobami zawodowo zajmującymi się ochroną danych.

Do wzrostu świadomości obywateli na temat przysługujących im praw oraz zależności pomiędzy ich zachowaniem, a naruszaniem prywatności, niewątpliwie przyczyniło się wprowadzenie ogólnoeuropejskich przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Od 25 maja 2018 r. do Urzędu Ochrony Danych Osobowych obywatele zaczęli zgłaszać skargi i naruszenia, a dynamika wzrostu liczby skarg i naruszeń jest tak duża, że Urząd Ochrony Danych Osobowych postanowił zmienić swą strukturę i powołał osobny departament, który będzie obsługiwał zgłoszenia. To pokazuje jak ważnym aspektem w życiu stała się właśnie ochrona prywatności i danych.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa materiały informacyjne, dzięki którym łatwiej ochronicie swoje dane osobowe w domu, w pracy i w sieci.

Pobierz_10 Kroków do ochrony przed Phishingiem

Pobierz_Ochrona danych osobowych w Twojej organizacji