Obowiązek informacyjny rodo

26 lis 2020

KOMPAS FORSAFE EU 2020/15 – Kara dla Wind Tre S.p.A


To ostatni w listopadzie Kompas FORSAFE, ale z pewnością nieostatni w tym roku. Włoski organ nadzorczy nałożył karę na Wind Tre S.p.A. za niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych klientów w celu prowadzenia działań marketingowych. To druga co do wysokości kara nałożona przez włoski organ nadzorczy i wynosi prawie 17 mln EUR.

 

Włoski urząd ochrony danych osobowych wskazał, że otrzymał od osób fizycznych szereg skarg związanych z praktykami marketingowymi, z których wynikało, że klienci operatora otrzymywali od niego liczne – niezamówione – oferty marketingowe. Spółka wykorzystywała w tym celu różne kanały informacyjne, w tym SMS, e-mail, faks, ale również automatyczne połączenia telefoniczne. Klienci skarżyli się również na brak możliwości skorzystania z prawa do cofnięcia zgody oraz sprzeciwienia się wobec przetwarzania danych w celach marketingu bezpośredniego, ponieważ informacje odnoszące się do danych kontaktowych zawartych w Polityce ochrony danych na stronie internetowej były niekompletne. W ramach prowadzonego postępowania kontrolnego organ nadzorczy ustalił, że do naruszeń ochrony danych osobowych klientów dochodziło również w związku z przekazaniem danych osobowych partnerom biznesowym ukaranej spółki. Włoski regulator wskazał, że jeden z kontrahentów operatora zlecił swoim podwykonawcom – bez jakiejkolwiek podstawy prawnej – podjęcie licznych działań związanych z przetwarzaniem danych osobowych klientów, w tym związanych z funkcjonowaniem call center.

To już kolejny opisywany przez nas przypadek kiedy firmy stosują bezprawny, natarczywy marketing, a im większa świadomość praw osób fizycznych do ochrony przed takimi działaniami, tym więcej będziemy obserwować tego typu kar.

Decyzję Garante per la protezione dei dati personali znajdziecie tutaj: https://www.garanteprivacy.it/web/guest/home/docweb/-/docweb-display/docweb/9435753

kompas forsafe eu 2020 15 KOMPAS FORSAFE EU 2020/15 - Kara dla Wind Tre S.p.A

Pobierz Kompas FORSAFE_EU_2020_15